Minu esimene joogatunni kogemus jäi umbes aastasse 2012 või 2013 ja ma olin siis 23 aastane, kui käisin Tartus koolis ja mind kutsuti ühte joogatundi. See tund jäi ka mõneks aastaks viimaseks, sest ma ei higistanud seal ja minu arvates tähendas trenn siis ikkagi higistamist ja vähe kiiremat liikumist. Olen ju terve oma elu trenni teinud ja need trennid on olnud väga füüsilised. Veel ei sobinud see treener ka mulle.
Hüppame nüüd aastasse 2016, kus hakkasin käima ühes spordiklubis aeroobikas. Kuna olin eelneval aastal emaks saanud siis otseloomulikult oli ju vaja igapäev trennis käia. Õnneks ja Jumal tänatud, et ei olnud ühel õhtul spordiklubis peale jooga mitte ühtegi teist trenni ja ma pidin siis sinna joogasse ju uuesti minema, mida juhendas joogaõpetaja Ly.
Ly tunnis ma olin tegelikult paar korda ennem ka käinud ühe projekti raames, mida minu tädi tegi, aga nendeks paariks tunniks see jäigi. Alustasin tundides käimist siis sellel päeval, kus teist trenni peale jooga ei olnud ja mitte algajate joogast, vaid klass kõrgemate rühma omast, sest no kellaaeg lihtsalt sobis mulle paremini. Võib isegi öelda, et mul oli tol ajal trenni sõltuvus, sest kes läheb tundi, mis talle üldse ei meeldi? Jällegi olen väga tänulik enda trenni sõltuvusele ja Ly-le, sest esimesed mitmed tunnid kuulsin väga palju oma nime: Kristiina, Kristiina, Kristiina! Ly õpetas pidevalt ja parandas tehnikat, mis mulle väga meeldis, sest olen tegelenud 10 aastat võistlustantsuga ja pidev areng ja paremaks saamine milleski on mu loomuses. Ly rääkis ka palju tarka juttu jooga ajaloost ja seda, et joogat ei saa teha lihtsalt 1 kord või paar korda nädalas, sest siis arengut ei toimu ja tegelikult saab joogast kõik vajaliku kehale ja rohkemgi veel. Kõik asanad on ju kehale kasulikud ja tervendavad. Lisaks sellele hoiab ainult jooga väga hästi heas vormis. Ahh jaa, mäletate, et minu jaoks oli trenn ikka rohke higistamine, üsna ruttu joogas regulaarselt käima hakates sain aru, et saab küll higistada. Tihtipeale me trennikaaslastega lausa tilkusime higist. Ma täpselt ei mäleta, aga mingil hetkel ma käisingi regulaarselt joogas ja mitte enam 1 kord nädalas vaid 2 korda ja mõtlemine kuidagi hakkas ka muutuma ja sain aru, et tuleb jätkata ainult joogaga ja hakkasingi jätma vähemaks aeroobikat, kuni lõpuks tegin ainult joogat.
Mina siin sillas olemas, arvates, et see tuleb mul väga hästi välja:
Ma mäletan nii hästi, kui ühel aastal detsembris Ly rääkis meile, et teil tuleb joogat teha iga päev, sest muidu pole arengut ja ta rääkis seda väga sõbralikult, aga ka piisavalt konkreetselt ja raputavalt. Mina igaljuhul mõtlesin, et tahan arengut ja kunas siis veel, kui mitte kohe algaval uuel aastal seda tegema hakata ja siis ma hakkasingi 03.01.2022 aastal tegema joogat iga päev. Üks päev nädalas sellest oli praktika vaba, aga see kuulub ka joogasse, sest puhata peab ka oskama ja lasta kehal puhata. Väga palju on jooga õpetanud oma keha kuulama, et mida ta parasjagu kõige rohkem vajab. Esimesel nädalal oli puhkepäeval isegi selline tunne, et kuidas ma ei tee siis täna joogat, et ma ju võiks, kasvõi natukene. Kui arvate, et mul oli seda uut harjumust lihtne sisse viia siis nii see polnud. Esimesel hommikul, kus plaanisin enne tööle minekut kodus jooga ära teha, sest õhtul trenni spordiklubis trenni ei olnud helises minu äratuskell 5:30, aga joogat ma hakkasin tegema alles kell 6.30 ehk siis tund aega ma võtsin hoogu ja pidasin reaalselt võitlust oma aju ja mõtetega. TUND AEGA ! Sellega tuleb mul meelde väga tark lause, mis Ly on öelnud, et tema õpetaja talle kunagi ütles: Kui on raske ja sa ei saa siis MUUDA MÕTLEMIST! Olen sellega 100 protsenti nõus ja tänaseks oma mõtlemist väga palju muutnud. Neid kahte sõna olen ma oma elusse väga palju üle kandnud ja leian kõigele lahendusi mitte vabandusi ja takistusi, isegi kui esialgu tundub, et lahendust pole siis oma mõtlemise muutmisega see lahendus tuleb varem või hiljem. Alguses oligi minu eesmärk juurutada sisse endale harjumus ja teha joogapraktikat vähemalt 10 minutit ja ülejäänud, mis ma teen on lihtsalt boonus, see aitas väga, sest reaalsus oli see, et võib olla ainult ühel korral olen seda ainult 10 minutit teinud. Mõtlesin näiteks, et ma ei saa Dancer poosi ilmselt kunagi ja olin sellega leppinud.
Muutsin oma mõtteviisi ja nüüd saan. LIHTNE !
Dancer 2017 aastal ja 2024 aastal
Skorpion Skorpionis
Tänaseks 2024 aastal, kui ma olen 32 aastane on jooga tegemine minu jaoks nagu hambapesu, ainuke vahe on see, et joogat ma naudin palju, palju rohkem! Hambapesu võrdluse toon sellepärast välja, et enamik inimesi ei saa magama minna enne, kui hambad on pestud, ole sa nii väsinud kui tahes ja mul on joogaga nii. Äge onju? Aga jällegi, vahel ei viitsi hambaid pesta ja hambahari on raske jne ja samamoodi on ka joogaga, eks jah jooga matt kaalub ju oma hea 3kg. Muide väga hea nipp, mida algul palju kasutasin on see, et panin mati õhtul enne magama minekut juba maha ja riided ka diivanile valmis, et ei juhtuks sellist olukorda nagu antud pildil. Kusjuures olen teinud joogat küll juba 8 aastat, aga ikka on selliseid päevi, kus alustamine ei ole lihtne, aga kui harjumus on tugev sees olemas siis lõpuks lõpetan ikka matil ja vähemalt 2 tunnise praktikaga, kuigi sellistel päevadel ütlen endale, et teen vähemalt 30 minutitki.
Kunagi oli mul unistus ka teha selliseid võrdlus pilte nagu allpool näha on:
Splitid, mis olid minu väga ilusad eesmärgid, saada need ühel päeval maha.
2017 aastal 2018 aastal
2024 aastal
Veel mõned ilusad joogapildid
Jooga ühendab ka perega rohkem
Siin olen oma parima joogaõpetaja Lyga joogalaagris ja nagu näha teeb jooga tugevamaks või siis on Ly lihtsalt kerge.
Jooga muutis minu elu meeletult palju paremaks ja ainus mida ma kahetsen on see, et ma sellega varem tegelema ei hakkanud, aga nagu öeldaks, et igal asjal on oma aeg! Jooga andis mulle juurde aega ja meelerahu ning tööriista, kuidas ennast tervena hoida nii füüsiliselt, kui ka eelkõige vaimselt.
Olen õppinud oma keha palju paremini kuulama ja mõistma, et igal ühel on oma teekond. Algul sai ikka ennast palju teistega võrreldud ja mõeldud, et miks mina nii ei saa, aga täna tegelen iseendaga ja teisi vaatan selle tundega, kui tublid nad on. Veel olen aastatega lahti saanud hirmudest, mis peas kinni on. Kindlasti pole kõik hirmud kadunud ja mõnikord tuleb ka mul ette päevi, kus pean oma mõistusega piltlikult öeldes sõda ja õnneks enamus korrad mina võidan. Teate, et kõige raskem on treenida joogas aju, sest kui sa aju ei treeni siis ega sa sinna poosi naljalt ei saa! Tihti ütleb Ly tunnis, et kujuta ette ennast selles poosis ja mõtle, et sa saad ja see on lihtne. Olen omal käel järgi proovinud ja kohe on õnnestunud, kui päriselt lased lahti mõttest, mis sind takistab. Ükskord oligi reaalselt tunnis nii, et ma ei saanud ühte poosi ja siis Ly ütles, et mõelge, et saate ja ma saingi!
Pincha Mayurasana 2020a. Pincha Mayurasana 2024a.
Huvitav on ka see, et sellesse mõnusasse stuudiosse, mis Ly loonud on ei saa ma minna ilma, et mul oleks sisemine rahu. On olnud kordi, kus istungi mõni minut autos, enne, kui lähen tundi ja siis piisab juba paarist minutist jooga praktikast, kui see mure, mis parasjagu on saab ka lahenduse ja tundub, et see mure oleks nagu pühitud ja tunnen lihtsalt meeletut tänutunnet oma pere eest ja selle eest, et elan.
Ly jooga stuudio:
Aitäh Sulle Ly! Ja sõnadest jääb väheks, kui palju oled sa minu elu muutnud miljon korda paremaks. Isegi seda siin hetkel kirjutades täitub süda nii suure tänutundega. Aga olen üsna kindel, et Sa tead seda, sest minu mõtteid sa ju loed ja tajud vibratsiooni, sest igakord, kui ma soovin millelegi konkreetsele tunnis keskenduda siis ma ei pea seda välja ütlema vaid piisab sellest, kui ma sellest mõtlen ja minu soovid täituvad.
Kuidas jooga muutis mu elu?
Kuidas jooga muutis mu elu?
Kristiina Puusild
Minu esimene joogatunni kogemus jäi umbes aastasse 2012 või 2013 ja ma olin siis 23 aastane, kui käisin Tartus koolis ja mind kutsuti ühte joogatundi. See tund jäi ka mõneks aastaks viimaseks, sest ma ei higistanud seal ja minu arvates tähendas trenn siis ikkagi higistamist ja vähe kiiremat liikumist. Olen ju terve oma elu trenni teinud ja need trennid on olnud väga füüsilised. Veel ei sobinud see treener ka mulle.
Hüppame nüüd aastasse 2016, kus hakkasin käima ühes spordiklubis aeroobikas. Kuna olin eelneval aastal emaks saanud siis otseloomulikult oli ju vaja igapäev trennis käia. Õnneks ja Jumal tänatud, et ei olnud ühel õhtul spordiklubis peale jooga mitte ühtegi teist trenni ja ma pidin siis sinna joogasse ju uuesti minema, mida juhendas joogaõpetaja Ly.
Ly tunnis ma olin tegelikult paar korda ennem ka käinud ühe projekti raames, mida minu tädi tegi, aga nendeks paariks tunniks see jäigi. Alustasin tundides käimist siis sellel päeval, kus teist trenni peale jooga ei olnud ja mitte algajate joogast, vaid klass kõrgemate rühma omast, sest no kellaaeg lihtsalt sobis mulle paremini. Võib isegi öelda, et mul oli tol ajal trenni sõltuvus, sest kes läheb tundi, mis talle üldse ei meeldi? Jällegi olen väga tänulik enda trenni sõltuvusele ja Ly-le, sest esimesed mitmed tunnid kuulsin väga palju oma nime: Kristiina, Kristiina, Kristiina! Ly õpetas pidevalt ja parandas tehnikat, mis mulle väga meeldis, sest olen tegelenud 10 aastat võistlustantsuga ja pidev areng ja paremaks saamine milleski on mu loomuses. Ly rääkis ka palju tarka juttu jooga ajaloost ja seda, et joogat ei saa teha lihtsalt 1 kord või paar korda nädalas, sest siis arengut ei toimu ja tegelikult saab joogast kõik vajaliku kehale ja rohkemgi veel. Kõik asanad on ju kehale kasulikud ja tervendavad. Lisaks sellele hoiab ainult jooga väga hästi heas vormis. Ahh jaa, mäletate, et minu jaoks oli trenn ikka rohke higistamine, üsna ruttu joogas regulaarselt käima hakates sain aru, et saab küll higistada. Tihtipeale me trennikaaslastega lausa tilkusime higist. Ma täpselt ei mäleta, aga mingil hetkel ma käisingi regulaarselt joogas ja mitte enam 1 kord nädalas vaid 2 korda ja mõtlemine kuidagi hakkas ka muutuma ja sain aru, et tuleb jätkata ainult joogaga ja hakkasingi jätma vähemaks aeroobikat, kuni lõpuks tegin ainult joogat.
Mina siin sillas olemas, arvates, et see tuleb mul väga hästi välja:
Ma mäletan nii hästi, kui ühel aastal detsembris Ly rääkis meile, et teil tuleb joogat teha iga päev, sest muidu pole arengut ja ta rääkis seda väga sõbralikult, aga ka piisavalt konkreetselt ja raputavalt. Mina igaljuhul mõtlesin, et tahan arengut ja kunas siis veel, kui mitte kohe algaval uuel aastal seda tegema hakata ja siis ma hakkasingi 03.01.2022 aastal tegema joogat iga päev. Üks päev nädalas sellest oli praktika vaba, aga see kuulub ka joogasse, sest puhata peab ka oskama ja lasta kehal puhata. Väga palju on jooga õpetanud oma keha kuulama, et mida ta parasjagu kõige rohkem vajab. Esimesel nädalal oli puhkepäeval isegi selline tunne, et kuidas ma ei tee siis täna joogat, et ma ju võiks, kasvõi natukene. Kui arvate, et mul oli seda uut harjumust lihtne sisse viia siis nii see polnud. Esimesel hommikul, kus plaanisin enne tööle minekut kodus jooga ära teha, sest õhtul trenni spordiklubis trenni ei olnud helises minu äratuskell 5:30, aga joogat ma hakkasin tegema alles kell 6.30 ehk siis tund aega ma võtsin hoogu ja pidasin reaalselt võitlust oma aju ja mõtetega. TUND AEGA ! Sellega tuleb mul meelde väga tark lause, mis Ly on öelnud, et tema õpetaja talle kunagi ütles: Kui on raske ja sa ei saa siis MUUDA MÕTLEMIST! Olen sellega 100 protsenti nõus ja tänaseks oma mõtlemist väga palju muutnud. Neid kahte sõna olen ma oma elusse väga palju üle kandnud ja leian kõigele lahendusi mitte vabandusi ja takistusi, isegi kui esialgu tundub, et lahendust pole siis oma mõtlemise muutmisega see lahendus tuleb varem või hiljem. Alguses oligi minu eesmärk juurutada sisse endale harjumus ja teha joogapraktikat vähemalt 10 minutit ja ülejäänud, mis ma teen on lihtsalt boonus, see aitas väga, sest reaalsus oli see, et võib olla ainult ühel korral olen seda ainult 10 minutit teinud. Mõtlesin näiteks, et ma ei saa Dancer poosi ilmselt kunagi ja olin sellega leppinud.
Muutsin oma mõtteviisi ja nüüd saan. LIHTNE !
Dancer 2017 aastal ja 2024 aastal
Skorpion Skorpionis
Tänaseks 2024 aastal, kui ma olen 32 aastane on jooga tegemine minu jaoks nagu hambapesu, ainuke vahe on see, et joogat ma naudin palju, palju rohkem! Hambapesu võrdluse toon sellepärast välja, et enamik inimesi ei saa magama minna enne, kui hambad on pestud, ole sa nii väsinud kui tahes ja mul on joogaga nii. Äge onju? Aga jällegi, vahel ei viitsi hambaid pesta ja hambahari on raske jne ja samamoodi on ka joogaga, eks jah jooga matt kaalub ju oma hea 3kg. Muide väga hea nipp, mida algul palju kasutasin on see, et panin mati õhtul enne magama minekut juba maha ja riided ka diivanile valmis, et ei juhtuks sellist olukorda nagu antud pildil. Kusjuures olen teinud joogat küll juba 8 aastat, aga ikka on selliseid päevi, kus alustamine ei ole lihtne, aga kui harjumus on tugev sees olemas siis lõpuks lõpetan ikka matil ja vähemalt 2 tunnise praktikaga, kuigi sellistel päevadel ütlen endale, et teen vähemalt 30 minutitki.
Kunagi oli mul unistus ka teha selliseid võrdlus pilte nagu allpool näha on:
Splitid, mis olid minu väga ilusad eesmärgid, saada need ühel päeval maha.
2017 aastal 2018 aastal
2024 aastal
Veel mõned ilusad joogapildid
Jooga ühendab ka perega rohkem
Siin olen oma parima joogaõpetaja Lyga joogalaagris ja nagu näha teeb jooga tugevamaks või siis on Ly lihtsalt kerge.
Jooga muutis minu elu meeletult palju paremaks ja ainus mida ma kahetsen on see, et ma sellega varem tegelema ei hakkanud, aga nagu öeldaks, et igal asjal on oma aeg! Jooga andis mulle juurde aega ja meelerahu ning tööriista, kuidas ennast tervena hoida nii füüsiliselt, kui ka eelkõige vaimselt.
Olen õppinud oma keha palju paremini kuulama ja mõistma, et igal ühel on oma teekond. Algul sai ikka ennast palju teistega võrreldud ja mõeldud, et miks mina nii ei saa, aga täna tegelen iseendaga ja teisi vaatan selle tundega, kui tublid nad on. Veel olen aastatega lahti saanud hirmudest, mis peas kinni on. Kindlasti pole kõik hirmud kadunud ja mõnikord tuleb ka mul ette päevi, kus pean oma mõistusega piltlikult öeldes sõda ja õnneks enamus korrad mina võidan. Teate, et kõige raskem on treenida joogas aju, sest kui sa aju ei treeni siis ega sa sinna poosi naljalt ei saa! Tihti ütleb Ly tunnis, et kujuta ette ennast selles poosis ja mõtle, et sa saad ja see on lihtne. Olen omal käel järgi proovinud ja kohe on õnnestunud, kui päriselt lased lahti mõttest, mis sind takistab. Ükskord oligi reaalselt tunnis nii, et ma ei saanud ühte poosi ja siis Ly ütles, et mõelge, et saate ja ma saingi!
Pincha Mayurasana 2020a. Pincha Mayurasana 2024a.
Huvitav on ka see, et sellesse mõnusasse stuudiosse, mis Ly loonud on ei saa ma minna ilma, et mul oleks sisemine rahu. On olnud kordi, kus istungi mõni minut autos, enne, kui lähen tundi ja siis piisab juba paarist minutist jooga praktikast, kui see mure, mis parasjagu on saab ka lahenduse ja tundub, et see mure oleks nagu pühitud ja tunnen lihtsalt meeletut tänutunnet oma pere eest ja selle eest, et elan.
Ly jooga stuudio:
Aitäh Sulle Ly! Ja sõnadest jääb väheks, kui palju oled sa minu elu muutnud miljon korda paremaks. Isegi seda siin hetkel kirjutades täitub süda nii suure tänutundega. Aga olen üsna kindel, et Sa tead seda, sest minu mõtteid sa ju loed ja tajud vibratsiooni, sest igakord, kui ma soovin millelegi konkreetsele tunnis keskenduda siis ma ei pea seda välja ütlema vaid piisab sellest, kui ma sellest mõtlen ja minu soovid täituvad.