Une meditatsioon on süstemaatilne lihtne meetod kuidas füüsiliselt, mentaalselt ja emotsionaalselt lõdevestuda. Lühidalt on see Pratyahara teadlik une seisund, (1- 4 Herzine aju võnke sagedus) kus väline senoorne meelte tajumine ( nägemise, lõhna, maitse, kompimis ja kuulmismeeled ) tuuakse sisemaailma meditatiivsesse tunnetusse. See annab imelise võimaluse näha oma rahunenud tähelepanuga mõistuse, meelte, teadvuse ja alateadvuse seoseid ning toimimiste mehaanikat. Hing ehk Mina, vaatleb ja ei samasta end selles meditatiivses teadlikus unes enam välismaailma ajutiste nähtustega ning üleelamistega. Toimub järkjärguline teadvustus igaveste sisemaailma rikkustega ja vabanemisega. Nii saades läbi Yoga Nidra lähemalt tuttavaks oma olemuse kõikide kihtidega saame me programeerida paremini oma soove, eesmärke, prioriteete ning isegi halbu harjumusi muuta. Vahel tavalises une seisundis me ei puhkagi välja, kuna on kas rahutud unenäeod või kiire päeva stress ja üleväsimus ei lasegi uinuda siis on just selline teadlik une meditatsioon suureks plussiks ning alternatiiviks kiiresti kvaliteetselt õppida lõdvestuma .
Delta ajuvõnke sagedus ( 1 – 4 Hz ) on kõige aeglasema ja pikema vibratsiooniga sügava magamise seisund, kus ei nähta und ning on alateadvuse pärusmaa. See seisund omab taastumise ja ravimise effekti. On ka kirjeldatud Veedades, et sel hetkel on Hing Ülihingega otseselt kontaktis.
Theta sagedus ( 4 – 7 Hz ) on esimese unne suikumise ja unenägude (ka väga eredate) tasand. Teadvusel oleku ajal on see meditatsiooni ja vaimsete tegevuste pärusmaa. Heade ideede allikas, kuna oleme sisemise Minaga heas kontaktis, samuti intuitsooni ning loomingu energia allikas.
Alpha sagedus ( 8 – 12 Hz ) on seotud sügava lõdvestusega ja passiivse tähelepanuga. Kui ollakse ärkvel ja suletakse silmad ning lõdvestatkse korraks päeva jooksul. See seisund aitab mõtlemisele ja lahenduste otsimisele kaasa, samas rahustab närve ja pingeid kehas.
Beta sagedus ( 14 – 40 Hz ) see on aju tegevuse aktiivseim vibratsioon, kus lahendatakse näiteks kiirelt tekkinud probleeme ja ülesandeid. See on nagu arvuti kõvaketas. Enesekindluse ja fokuseerimise sagedus. Kui koguaeg sellel sageduse olla siis see tekitab ärevust, väsimust ja närvilisust.